Pelet drzewny
Pelety drzewne to najbardziej rozpowszechniony i popularny rodzaj peletów na świecie.
Popyt ze strony głównych odbiorców pelletu determinuje dynamikę produkcji krajowej w krajach wschodnich. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie cały wolumen produktów jest eksportowany, wzrost konsumpcji produktów w głównych i potencjalnych krajach-importerach pelletu staje się znaczący.
Dzisiejsze zużycie peletu jest istotne dla wielu krajów świata. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat globalne zużycie biopaliw drzewnych wzrosło ponad półtora raza. Uprzemysłowione regiony świata o dużej koncentracji ludności poszukują alternatywnych źródeł ciepła, w związku z czym zapotrzebowanie na biopaliwo drzewne oparte na odpadach tartacznych jest obecnie coraz bardziej interesujące. Ponadto w wielu krajach, głównie w Europie, rząd popiera przejście usług przemysłowych i komunalnych na nowy rodzaj paliwa, co wynika z przyjazności dla środowiska produktu z pelletu i obniżenia kosztów paliw tradycyjnych.
Europa od dawna ogrzewa miliony domów peleton drzewnym. Roczne tempo wzrostu globalnej przemysłowej produkcji peletu drzewnego wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu biopaliwo i odzwierciedla globalną tendencję krajów cywilizowanych do wykorzystywania przyjaznych środowisku surowców na potrzeby energii cieplnej i elektrycznej. Najbardziej znaczący wzrost produkcji pelletu przemysłowego napędzany zwiększonym popytem w sektorze biopaliw w Europie obserwowany jest w ciągu ostatnich pięciu lat. Globalna produkcja peletów co roku wykazuje rekordy produkcyjne.
Tylko w okresie od 2012 do 2016 roku wskaźniki całkowitej produkcji peletu we wszystkich krajach świata wzrosły ponad półtora raza. Szacuje, się, że konsumpcja peletów drzewnych wzrośnie na całym świecie. Oczekuje się, że konsumpcja wzrośnie 2,2 razy w ciągu 10 lat w regionie Europy Zachodniej, 1,6 razy w regionie Ameryki Północnej i 19,3 razy w regionie Dalekiego Wschodu (biorąc pod uwagę wspólną prognozę dla Chin, Japonii i Korei Południowej.